چگونگی انجام مراسم ازدواج در اصفهان

چگونگی انجام مراسم ازدواج در اصفهان
چگونگی انجام مراسم ازدواج در اصفهان
چگونگی انجام مراسم ازدواج در اصفهان

یکی از مراسمی که در کشور ایران با تب و تاب بسیار زیادی برگزار می شود مراسم عروسی می باشد که در هر شهری از ایران با رنگ و لعاب متفاوتی برگزار می شود برای همین منظور قصد داریم شما را با نکات مراسم عروسی در شهر اصفهان آشنا کنیم و با چگونگی انجام مراسم ازدواج در اصفهان در مجله عروس بیشتر آشنا شوید

آغاز مراسم عروسی حسب معمول با خواستگاری است. بدین ترتیب که چند تن از زنان قوم مرد جوان به خانه دختر می روند و از دختر وصلت خواهی می کنند. مادر مسئله را با پدر در میان می گذارد و اگر پدر موافقت کرد، روز دیگری از خواستگاران با چای و شیرینی پذیرایی می شود. در این صورت، به دختر نشانی عروس داده می شود و او را به خواستگاران و اقوام خانواده داماد معرفی می کنند و یک کله  قند، به رسم شیرینیِ قبولیِ خواستگاری، به طایفه داماد هدیه می شود.

سنت ازدواج در اصفهان
اگر والدین دوشیز موافقت خود را اظهار نمایند . داماد در شبى خوش یمن خوانچه به منزل  دختر مى فرستد. این خونچه از شیرینی، یك جلد قرآن، آئینه، سبزی، شربت، حنا، هل، میخك، دارچین، نمك، كندر، تخم مرغ، شانه، اسفند و ابریشم هفت رنگ است. این شكل از رسم اكثر از جندق مشاهده مى شود .
پس از آن که اندازه‌ لباس دوشیزه انتخاب شد، دوزندگی آغاز می‌شود. آخر کار، نقل بر سر عروس و لباس او ریخته می‌شود و لباس‌های نیمدوز را به مادر می‌دهند تا دوخت آن‌ها را تمام کند.
روز عقد کنان، هر دو خویشان مقدمات کار را مهیا می‌کنند. پدر داماد برخی نقل و نبات می‌خرد و آن را به خاطر استعمال در جشن عروسی به پدر دختر هدیه می‌دهد. به علاوه، دعوت‌ نامه‌هایی برای مهمانان و بابت دو نفر عاقد فرستاده می‌شود. مادران عروس و داماد هم مهمان‌هایی را احضار می‌کنند.

مراسم عروسی در اصفهان
روز عقدکنان، مهمانان و شهود در خانه عروس جمع می‌شوند فقط عاقد به بخش زنانه هدایت می‌شود، یعنی او را به درگاه اتاقی می‌برند که در آن، عروس با مهمانان زن پشت دیواری از قند و شیرینی جای دارند. عاقد چندین مرتبه بدون این‌ که به داخل سرا نگاه کند، با صدای اهتزاز از عروس می‌پرسد که آیا برطبق شرایط عقد هست یا نه؟ و عروس براساس جشن و مراسم معمول،‌ پس از سه بار تکرار سئوال، جواب : «بلی» می‌دهد. به محض این‌ که کلمه «بلی» ادا شد، هیجان و خوشی مهمانان را فرا می‌‌گیرد، دست می‌زنند و به رقص و پایکوبی می‌پردازند.

سنت ازدواج در اصفهان
اواخر شب داماد و عده‌اى از مدعوين به منزل عروس رفته تا عروس را بياورند. اين مراسم با دايره طبل كوچك و غزل‌خوانى برگزار مى‌شود. داماد را از زير كلام الله رد مى‌كنند و زنى آئينه بزرگى روبه‌روى رخ عروس مى‌گيرد. عروس از پدر و مادر خود خداحافظى مى‌كند. و مردها با قصيده و غزل‌خوانى از جلو و زن‌ها با معرفی كردن هولولو و شاباش از  به‌سمت مسكن داماد به‌راه مى‌افتند. مقابل خانه داماد عروس مى‌ايستد تا داماد پاانداز را تقديم كند.
سپس داماد چند نارون يا سيب به سمت عروس پرت مى‌كند. جلو در منزل داماد عروس را در بغل مى‌گيرد و به  منزل مى‌برد . دائى يا عموى عروس داخل منزل  مى‌شود و سوره الرحمن قرائت مى‌كند و سر عروس و داماد را به‌هم مى‌زند تا خجلت آنها بريزد. جمعيت متفرق مى‌شوند . داماد و عروس بايد با آفتابه لگن پاى يكديگر را بشويند . داماد اين آب را به مربع خانه مى‌ريزد . روز بعد والدين عروس ناهار مى‌فرستند و دوستان هديه‌اى به‌نام در حجلگى مى‌برند .

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “چگونگی انجام مراسم ازدواج در اصفهان”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین دیدگاه‌ها